מערכות ERP – לאן?

(המאמר מבוסס על מקור אמריקאי ולכן לא מצויינים בו מערכות ERP בישראל)
אבולוצית מערכות ERP נמצאת בשלב של תפנית בלתי רגילה. עבור אלה אשר עשויים לזכור, יישומי ERP הוכנסו במקור במיינפריים ויישומים מונוליטיים מבוססים שרת בשנות 1970 ו -1980. המערכות המובילות האמריקאיות היו מקורמק, דודג ו- MSA שהיו מתחרים עזים ביניהם על החלק הארי של שוק תוכנות ה- ERP. שני היריבים בסופו של דבר התמזגו והפכו לתוכנת דן אנד ברדסטריט. בעקבות המיזוג של מובילי נתח שוק מספר אחת ומספר שתיים, דן אנד ברדסטריט נהפכה לתוכנה העיקרית וויישום ERP שלא ניתן להתחרות בו, לעומת זאת, זמן קצר לאחר מכן היא הוחלפה לחלוטין על ידי טכנולוגייה של יישומי שרת / לקוח ונמכרה ל- Geac שגבה תשלום בעיקר על חוזי תחזוקת תוכנת לקוחות קיימת. כלומר לא מתחרה של מערכת ERP ניצח כאן אלא פשוט טכנולוגיות חדשות שנכנסו והפכו את המערכת המובילה ל…מיושנת. הטעות של מנהליה היתה שהם לא צפו את מה שקרה, די דומה לטעויות של חברת נוקיה שכמעט נעלמה עם הופעת האייפון של חברת אפל.

החל מנובמבר 1992, יישומי ERP שרת / לקוח החלו להופיע ויצרני תוכנה ידועים כגון פלטינום, PeopleSoft, Oracle Financials, Baan ו- SAP. תוכנות מבוזרות אלה ויישומי ממשק GUI גדלו על חשבון מערכות ERP מיינפריים. מערכות בינוניות כגון AS / 400 המשיכו לשרוד, עם זאת, ימי הצמיחה שלהם נשארו מאחור באופן ברור. הבולטים ביותר בין השחקנים של ERP שרת / לקוח SAP ו- Oracle Financials – נשארו לבד כמנהיגים של נתח השוק גם ביישומי ERP של היום. עם זאת, עכשיו הם גם מאוימים על ידי פרדיגמות טכנולוגיה חדשות של תוכנה כשירות (SaaS) המתחרים ותוכנות קוד פתוח. אורקל יצאה ב2016 במערכת ERP חדשה מותאמת לענן לאחר השקעות ענק (במקביל לרכישת NETSUIT שהיא ERP מתחרה בענן וכבר בשלה בשוק בסביבות עשור) וזאת כדי להישאר רלוונטיים ולא לחזור על הטעויות של D&B.

במפנה המאה, מערכות ERP SaaS הוכנסו כחלופה לניהול ומערכות חדשות פותחו למערכות שרת / לקוח. בעוד התוכנות הוותיקות לא חזקות בעומק ויכולת הרחבתן מוגבלת, מערכות ERP חדשות בענן כגון Aplicor, Intacct ו NetSuite התפתחו כדי לספק יישומי ERP שווי ערך מבחינה תפקודית, לעומת זאת, עם היתרונות המפורסמים של מודל אספקת SaaS (תמחיר:עלות ההרשמה בלבד, אירוח שרתים, חסכון במשאבי IT הפנימי וכו '). יישומי ERP SaaS מובילים אלה מחליפים את מערכות ERP שרת / לקוח לחברות בסדר גודל בינוני באופן ברור (בעיקר בתחום מוצרי ERP של מיקרוסופט , Great Plains ,Solomon,Navision ו Axapta) במצבים רבים, לעומת זאת, אינם בוגרים מספיק כדי לקחת על עצמם את החלפת הענקים בתעשייה אורקל או SAP.
עם זאת בתחילת 2017 אנו מבחינים כבר בשינוי שגם אותו הפנימו החברות הגדולות ומעבר של מערכות ERP לענן נותן אותותיו גם בחברות הגדולות ואפילו בעולם הבנקאות שנערך לשינוי גם אם ייקח עוד שנים. מערכת סיילספורס לדוגמא הוכרזה כמערכת אסטרטגית במספר חברות גדולות ובנקים. SAP עובדת במרץ לגרסת ERP בענן, אורקל כאמור כבר הכריזה על מערכת חדשה בענן.

יש כבר מערכות ERP עם קוד פתוח שעדיין צריך להוכיח את עצמו כתחליף ליישומי ERP מסחרי. בעוד קוד פתוח ביישומי ERP גדלים בבירור, הם לעתים קרובות לא יותר מאשר שימוש כדי ליצור מערכות עסקיות לראשונה לחברות צעירות או להחליף יישומי ERP מיושנות שהותקנו עם יישומי ERP שבנויים על טכנולוגיית קוד פתוח. כלומר שילוב של קוד פתוח על מערכת וותיקה.

בעוד מיקרוסופט, אורקל ו- SAP חכמים כדי להשקיע במערכות שלהם אז לכאורה כמו שבלתי ניתן היה לעצור בזמנו את תוכנת דן אנד ברדסטריט, הם מתחילים להפגין התנהגות דומה לדן אנד ברדסטריט. שלושתם לועגים ליוזמת הקוד הפתוח. לאחרונה הם סוף הסוף מתעניינים, אבל האינטרסים שלהם דומים לטבילת בוהן במים רותחים והאסטרטגיות שלהם נראות יותר כמו טקטיקה הגנתית שנועדה להאט את אובדן נתח השוק של בסיס הלקוחות שלהם למודלי ERP החדשים. יש חשד שזה יהיה נקודת מפנה שבה הגנה על האינטרס העצמי שלהם תוכיח שהמשקל העיקרי בתעשיות אלו יאמץ לפחות במודל SaaS את מודל הקוד הפתוח.